Wypadanie włosów! Co robić?

Czym jest dla nas kobiet piękna fryzura? Wszystkim! Lśniące, bujne, gęste włosy to marzenie każdej z nas. W telewizyji, gazetach, na insta 🙂 widzimy gwiazdy z grubymi, pięknie ułożonymi włosami. Wszytko to powoduje, że problem ich wypadania często nie jest wyłącznie fizyczny ale staje się też problemem psychicznym. Kobiety przestają czuć się atrakcyjne, mają więcej kompleksów. Jeśli źle się czujesz ze swoją fryzurą to nie czekaj, idź to fryzjera, a poczujesz się lepiej. Jak masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, nie bagatelizuj go i zgłoś się do lekarza, bo może okazać się, że przyczyna jest odwracalna. Pamiętajcie, że poczucie choroby jest w głowie i to ono stanowi o jej ciężkości.

Aby zrozumieć czemu akurat Tobie wypadają włosy, musisz zacząć od zdobycia odrobiny wiedzy na temat budowy, struktury, a co najważniejsze rozwoju (ŻYCIA) włosa.

Tak jak prawie wszystko co nas otacza (nawet my sami) przechodzimy etapy rozwojowe (cykl życiowy), które mają swoje skomplikowane nazwy (niestety warto je znać!).

anagen: faza WZROSTU. Zdecydowanie najdłuższa i najwspanialsza dla nas!

katagen: krótka faza REGRESJI. Następuje zahamowanie rozwoju.

telogen: faza SPOCZYNKU. Włos przestał rosnąć, rozwijać się, ale jeszcze jest na naszej głowie.

kenogen: faza PUSTEGO MIESZKA WŁOSOWEGO. Występuje wtedy, gdy włos w stadium telegenu wypadnie.

[Koniec trudnych słów, których nikt nie zapamięta]

Wraz z biegiem lat długości tych faz zmieniają swoje proporcje (co powoduje, że z roku na rok dłużej utrzymuje się faza pustych mieszków włosowych zaś skraca się faza wzrostu!). Fizjologia ta prowadzi do zmniejszenia gęstości włosów od 35 roku życia, a niektórzy twierdzą, że już od 20 rż! Zmniejszeniu ulega również średnica włosa, a proces ten rozpoczyna sie po ok 30 rż.

Badanie!

Czyli na co musimy zwrócić uwagę oglądając naszą głowę?

1. Czy na skórze widoczne są ujścia mieszków włosowych (dziurki po wypadnięciu włosów) <- nie jest to łatwe do zaobserwowania bez użycia specjalnego mikroskopu.

NIE: Jeśli po wypadnięciu włosa skóra jest gładka i nie ma widocznych ujść mieszków włosowych natychmiast zgłoś się do dermatologa, gdyż może to być łysienie bliznowaciejące.

TAK: Jeśli widoczne są puste ujścia mieszków włosowych przejdź do punktu 2.

2. Czy włosy wypadają w całości razem z tak zwanymi potocznie „cebulkami” ?

TAK: Przejdź do punku 3.

NIE: Gdy są złamane bez „cebulek”, zastanów się czy przypadkiem za bardzo ich nie forsujesz (zły sposób czesania, rozjaśnianie, chemiczne zabiegi w salonach, fryzjerskich, trwała?)

Jeśli na codzień używasz prostownicy lub lokówki pamiętaj aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury! Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że za wypadanie włosów mogą odpowiadać Oni sami.

3. Czy włosy wypadają równomiernie z całej głowy bez wyraźnie widocznych miejscowych przerzedzeń (widocznej skóry pomiędzy włosami?)

TAK: Jest to najprawdopodobniej telogenowe wypadanie włosów
(przyczyna wypadania włosów po ciąży!! Więcej o nim niżej!)

NIE: Jeśli włosy wypadają głównie na czubku głowy powodując przerzedzenie, w tym rejonie jest to najprawdopodobniej łysienie androgenowe typu kobiecego.

Uwaga: Jeśli włosy wypadają bardzo szybko, zostawiają miejscowo „łysą” skórę, natychmiast złoś się do lekarza!
(mogą to być ciężkie choroby, o których w tym tekście nie ma wzmianki!)

ŁYSIENIE ANDROGENOWE TYPU KOBIECEGO- jest odpowiednikiem łysienia u mężczyzn (tego, które powoduje u Nich te urocze „zakola”).

Jak sama nazwa wskazuje, może być zależne od poziomu androgenów a dokładniej zwiększeniu ich stężenia w surowicy krwi lub miejscowo w mieszkach włosowych. Oczywiście napisałam MOŻE, ponieważ medycyna nie jest taka prosta i występuje ono również u osób z prawidłowym stężeniem androgenów. Łysienie to spotyka aż 32% kobiet po 20 roku życia! Najczęściej jednak dotyczy płci pięknej po menopauzie czyli około 50 roku życia. Najgorzej wpływającym androgenem jest DIHYDROTESTOSERON. To właśnie on powoduję ścieńczenie włosa i skrócenie fazy wzrostu na rzecz brutalnej fazy kenogenu, jednym słowem wydłuża czas kiedy na głowie mamy tylko pusty mieszek włosowy.

BADANIA:

Laboratoryjne:

 • -poziomy androgenów (ze względu na fakt, iż ich poziom może być prawidłowy bez względu na łysienie nie zaleca się rutynowego ich pobierania)
 • hormonów tarczycy
 • morfologii, żelaza i ferrytyny
 • prolaktyny
 • cynku

Lekarskie:

– badanie ginekologiczne w kierunku zespołu policystycznych jajników. (aż u 20 % chorych na ten zespół występuje łysienie androgenowe)

LECZENIE:

Ze względu na to, że jestem lekarzem nie mogę używać nazw produktów, gdyż można by mnie posądzić o reklamę. Leki, które podaję są nazwami międzynarodowymi, czyli składem preparatów dostępnych w aptekach.

Uwaga!! Niestety nie ma leczenia, które spowoduje, że zwiększy się ilość mieszków włosowych i będziesz miała dużo nowych włosów. Terapia ma na celu zwiększenie średnicy włosa, wydłużenie czasu anagenu (wzrostu) i skrócenie fazy kenogenu (pustego mieszka włosowego), co tym samym powoduje, że włosów na głowie jest optycznie więcej, gdyż są w odpowieniej fazie rozwojowej, są zdrowsze, lśniące i grubsze.  Efekt leczenia można ocenić dopiero po
6-12 miesiącach stosowania, a po zaprzestaniu kuracji wypadanie włosów niestety wraca.

I. 2% i 5% roztwór minoksydylu- do stosowania zewnętrznego

2% preparat jest dostępny bez recepty i jest zarejestrowany przez Food and Drugs Administration jako lek na łysienie androgenowe. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność. Siła zaleceń A – (bardzo dobra). Mechanizm działania nie jest do końca poznany i nie jest zależny od poziomu androgenów. Wiadomo, że wydłuża fazę wzrostu włosa i zwiększa jego średnicę. Niestety płyn ma dużą wadę, gdyż skuteczność działania można określić dopiero po roku stosowania! Preparat 5% dostępny jest na receptę.

Cena (jest zbliżona tzn. różni się w zależności od apteki) :

2%- od 22 do 48 zł za 60ml – w zależności od preparatu.

5%- 58 zł za 60 ml

II. Inhibitory 5 alfa-reduktazy- leki podawane doustnie.

1. Finasteryd

– (najcześciej przepisywany panom z przerostem gruczołu krokowego!). Jest zarejestrowany w dawce 1mg/d na łysienie androgenowe męskie, nie jest zarejestrowanym lekiem dla kobiet. Siła zaleceń B (dobra). Badania kliniczne nie potwierdziły skuteczności u kobiet w dawcę 1mg/d, ale potwierdziły jego skuteczność w dawkach 2.5mg-5mg/d. Działa poprzez zmiejszenie androgenów (dihydrotestosteronu) w mieszku włosowym. Skuteczność działania można ocenić po 6 miesiącach stosowania.

Cena (jest zbliżona tzn. różni się w zależności od apteki) :

1mg- 68zł- 229 zł za 28tabl- w zależności od preparatu.

5mg- około 30zł za 30 tabl

2. Dutasteryd

– nowszy lek niż finasteryd. Zmniejsza poziom dihydrotestosterony o 90%. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność u mężczyzn. Siła zaleceń B (dobra). Dawka 0,5mg/d. Zaletą leku jest długi okres półtrwania, preparatu nie trzeba brać regularnie.

Cena: (jest przybliżona tzn. różni się w zależności od apteki) : 0,5mg- 149zł za 30 kaps.

III. Antyandrogeny- (leki hamujące receptory androgenowe)

1. Spironolakton

(lek najczęściej przepisywany na nadciśnienie tętnicze). Siła zaleceń C (słaba).  Nie ma badań potwierdzających skuteczność i nie jest zarejestrowany do leczenia łysienia androgenowego, aczkolwiek jest kilka opisanych przypadków, które pokazują, że może okazać się pomocny w terapii. Dawkowanie rozpoczyna się od 50mg/d i następnie zwiększa. 

2. Octan cyproteronu.

Siła zaleceń D (bardzo słaba). Bark dowodów skuteczności.

3. Flutamid.

Siła zaleceń B (dobra). Lek ma potwierdzoną skuteczność. W badaniach działał lepiej od finasterydu i cyproteronu. Ze względu na zły wpływ na wątrobę zaleca się ostrożność w stosowaniu. Dawka 250mg/d.

Cena: (jest zbliżona tzn. różni się w zależności od apteki) :

250mg- 23 zł za 30 tabl

IV. Ketokonazaol

2% szampon (przeciwzapalny i przeciwgrzybiczy) Może hamować aktywność receptora androgenowego. Nie ma badań w przypadku łysienia androgenowego u kobiet, aczkolwiek u mężczyzn zaobserwowano poprawę. Zalecany jako leczenie wspomagające.

SUPLEMENTY DIETY- terapia wspomagająca:

1. CYNK – suplementować w dawce 8-15mg/d

2. KOFEINA do użytku zewnętrznego (brak preparatów dostępnych w Polsce / osobiście widziałam w składzie odżywki do włosów ). Podobno może zwiększać średnice włosa o 10% (podkreślam słowo PODOBNO!)

3. MELATONINA: nie udowodniono skuteczności suplementacji doustnej. Może stosowana zewnętrznie?

4.BIOTYNA: (często zalecana przez farmaceutów). Nie przeprowadzono badań klinicznych potwierdzających
skuteczność!!

LASEROTERAPIA: diody led emitujące światło o długości 650-900nm. Potwierdzona skuteczność w badaniach. Terapia została zarejestrowana jako leczenie łysienia androgenowego.

TELOGONOWE WYPADANIE WŁOSÓW- (na to czekały wszystkie kobiety w ciąży i matki karmiące!!). Jest to równomierne wypadanie włosów z całej powierzchni głowy. Jak sama nazwa wskazuje włosy w dużym odsetku znajdują się w fazie telogenu (czyli w momencie zatrzymania wzrostu i przygotowania do wypadnięcia). Przyczynę wypadania, zazwyczaj można zdiagnozować.

Objawy: wypadanie włosów podczas czesania i mycia.

Najczęstsze PRZYCZYNY: Powinniśmy przeanalizować sytuację życiową sprzed 6 miesięcy. Najczęściej występuje 2-3 miesiące po zadziałaniu czynnika sprawczego i samoistnie mija po 6-12 miesiącach.

 • po porodzie
 • po odstawieniu środków antykoncepcyjnych
 • po przeżyciu dużego stresu!
 • choroby skóry głowy
 • złego odżywiania się (nieprawidłowe odchudzanie, wegetarianizm, weganizm, głodówki)
 • gorączki
 • choroby układowej (np. toczeń rumieniowaty układowy)
 • „sezonowośći” – zwiększone wypadanie włosów w miesiącach zimowych.
 • przyjmowanie niektórych leków: kardiologicznych: statyny, B- blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny, leki przeciwkrzepliwe; psychiatrycznych: lit, wybiórcze inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (na depresję); dermatologicznych: retinoidy często stosowane z powodu trądziku.

W powyższych wypadkach zaleca się próbę odstawienia leku na 3 miesiące.

Badania labolatoryjne (szczególnie zalecane gdy nie znamy czynnika sprawczego i gdy wypadanie trwa ponad 6 miesięcy):

 • hormowny tarczycy: nadczynmość jak i niedoczynnośc tarczycy może spowodować wypadanie włosów
 • morfologia, żelazo i ferrytyna: jest to jedne z nielicznych wskazań do podawania preparatów, żelaza, kiedy pomimo jego obniżenia nie stwierdzamy niedokrwistości.. Poziom ferrytyny powinien być powyżej 70ng/dl. (ferrytyna to białko ‘wiążące’ żelazo)
 • witamina D: Ostatnio tak o niej głośno! Oczywiście jej brak też może się przyczynić do wypadania włosów
 • cynk (jw.)

Poporodowe telogenowe wypadanie włosów: dotyczy prawie połowy kobiet i występuje w 2-3 miesiącu po porodzie (czasem do 6 miesiąca). Zmiany hormonalne w czasie ciąży mają wpływ na nastrój kobiety i na wiele dziwnych i niezrozumiałych dla otoczenia zachowań :D, jak również na rozwój włosów. W trakcie ciąży rośnie poziom estrogenów, a one są odpowiedzialne za fazę anagedu czyli wzrostu włosa. To właśnie dzięki nim w ciąży mamy piękne, bujnę włosy, które dodatkowo bardzo szybko rosną! Następnie cudowną sielankę niszczy nam poród. Nagle z dnia na dzień poziom estrogenów spada. Jest to dla naszych włosów „niezrozumiałe” i szybko z fazy anagenu (wzrostu) wpadają w fazę telogenu (zahamowania wzrostu i przygotowania do wypadnięcia), następnie wypadają i przechodzą w fazę kenogenu (pustego mieszka włosowego).
Mam nadzieję, iż ta smuta historia zobrazowała wam przyczynę wypadania włosów po ciąży :).

Co można zrobić aby uniknąć wypadania włosów po porodzie?!

Teoretycznie NIC, ale można wypadanie złagodzić poprzez:

 1. Karmie piersią! (pewnie część z Was myślała odwrotnie). Otóż karmienie piersią może złagodzićwypadanie włosów. Wszystko dzięki wysokim wartościom prolaktyny!
 2. Wypadanie włosów jest sezonowe i najbardziej nasila się w miesiącach zimowych. Aby uniknąć nałożenia się dwóch czynników lepiej rodzić na wiosnę! 😀
 3. Po porodzie często dochodzi do niedokrwistości i osłabienia organizmu. Wypadanie włosów jest zależne od poziomu żelaza, cynku, witaminy D w organizmie. Nie pozwól nałożyć się dwóm czynnikom i jak najszybciej uzupełnij braki. Moje zalecenie: bierz witaminy ciążowe lub zalecane podczas karmienia piersią (albo po prostu suplementuj żelazo, cynk i witaminę D!)
 4. Odżywiaj się zdrowo! Często po porodzie kobieta przestaje myśleć o swoich potrzebach. Jeśli karmisz piersią to pamiętaj,
  że dieta matki karmiącej nie istnieje! Nie głodź się i nie próbuj za wszelką cenę wrócić do wagi sprzed porodu! Na spokojnie, powoli, wszystko z czasem „zejdzie” 🙂
 5. STRES ma fatalny wpływ na stan skóry i oczywiście nasze włosy! Niestety tutaj nie jestem w stanie pomoc.. Cokolwiek napiszę, nie spowoduje to, że jako młode mamy przestaniecie się stresować..

You may also like

Leave a Reply