Wpływ słońca na skórę !

Skóra — największy organ naszego ciała. Zawiera gruczoły, włosy, chroni nas przed środowiskiem zewnętrznym, uczestniczy w procesie termoregulacji, odbierania bodźców, pełni funkcję obronną przed drobnoustrojami i szkodliwym działaniem słońca.

Funkcja:

Dzięki promieniom słonecznym padającym na skórę wytwarzana jest witamina D, która jest niezbędna m.in. do produkcji kości. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień o zbawiennym działaniu dużych dawek witaminy D na organizm, a do osiągnięcia odpowiedniej wystarczy nam jedynie codzienne 15-minutowe przebywanie na słońcu.

Wpływ słońca na skórę:

Niestety skóra jest bardzo wrażliwa, a im jaśniejsza karnacja, tym bardziej musimy uważać na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Szkodliwy efekt ma zarówno promieniowanie UVB jak i UVA. Początkowym etapem jest zarumienienie, czyli poszerzenie naczyń krwionośnych, uszkodzenia białek i co za tym idzie oparzenie słoneczne. Bezpośrednio po tym następuje pogrubienie naskórka i jego łuszczenie. Jednocześnie ma miejsce spadek odporności co prowadzi do częstszych zakażeń takich jak np. opryszczka. Może, również dojść do przerostu gruczołów łojowych, czego następstwem jest powstawanie zaskórników i innych objawów trądziku. Niektóre badania potwierdzają też zwiększenie prawdopodobieństwa rozwoju brodawek łojotokowych. Na skutek nierównomiernego odkładania się melaniny w skórze może dojść do powstania przebarwień. Do późnych konsekwencji należy foto-starzenie się skory, czyli niszczenie włókien kolagenowych, a co za tym idzie utrata jędrności i powstanie zmarszczek. Najbardziej odległym działaniem jest proces karcynogenezy, czyli zwiększenie predyspozycji do powstawania nowotworów.

Skóra dziecka:

Skóra dziecka różni się znacząco od skóry osoby dorosłej. Jest przede wszystkim cieńsza i delikatniejsza, jak również mechanizm termoregulacji malucha nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Dzieci do 3 roku życia powinniśmy całkowicie chronić przed  promieniowaniem UV, a witaminę D koniecznie suplementować . Niestety poparzenie słoneczne, do którego dojdzie w dzieciństwie, znacząco zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu skóry w przyszłości. Nie zapominajmy zatem o stosowaniu kremów z jak najwyższym filtrem, aby nasza skóra była zdrowa i lśniła przed długie lata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz