Lek i suplement diety- jaka jest między nimi różnica. Wystąpienie w Pytanie Na Śniadanie.
W Polsce powszechnym problemem jest nieodróżnianie suplemntów diety od leków. Większość społeczeństwa nie widzi miedzy nimi różnicy. Niestety jest ona bardzo duża i może mieć wpływ na nasze zdrowie. Chciałabym w poniższym tekście krótko pokazać Wam czym się różni lek od suplementu a w wideo możecie obejrzeć jakie jest faktyczne działanie suplementów.
Suplement diety jest to środek spożywczy ( inaczej mówiąc żywność ) stosowany jako uzupełnienie diety. Nie jest on substancją leczniczą. Mówiąc w uproszczeniu przechadzając się alejką w sklepie mijamy jabłko a obok tabletki z chwytliwym napisen “sproszkowane jabłko – Więcej jabłka w jabłku! Szaleństwo błonnikowe!”. Tak więc mamy do wyboru kupić jabłko lub tabletkę, która w tym wypadku miałaby zastąpić jabłko w diecie. Aby dopuścić jakiś suplement diety do sprzedaży potrzebna jesst jedynie zgoda Głównego Inspektora Sanitarnego. Suplement z założenia nie może zawierać substancji w ilościach, które mogłyby być lecznicze. Podsumowując?? – ZJEDZ JABŁKO!
Lek dostępny bez recepty ( tzw OTC ) jest substancją leczniczą, która ma za zadanie umożliwić pacjentowi samoleczenie w niektórych powszechnych jednostkach chorobowych krótkotrwale lub zanim pacjent trafi do lekarza lub gdy lekarz go zaleci. W przypadku leku dokładnie znana jest zawartość substancji leczniczej. Aby dopuścic lek do sprzedaży oprócz zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego potrzebna jest też zgoda Urządu Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych. Zawartośc substancji w lekach jest w przeciwieństwie do suplementów dokładnie zbadana. Kiedy patrzymy na opakowania w aptece, suplementy i leki wygladają prawie tak samo i żeby je odróżnić musimy doszukać się właśnie magicznego słowa “LEK”.
Większość witamin , składników mineralnych itp. można kupić w aptece zarówno w postaci leku jak i suplematu. Zwracajcie uwagę co kupujecie. Żywność czy lek?! Może zdarzyć się, że lekarz będzie zmuszony zalecić Ci suplement ze wzglęgu na brak dostępności leku ale z mojego doświadczenia zdarza się rzadko.
Dobrym przykładem jest Witamina D3, której nie jesteśmy w stanie uzupełnić dzięki zbilansowanej diecie. Jest ona bowiem syntetyzowana w skórze przy udziale promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej niestety jesteśmy zmuszeni suplementować witaminę D3, gdyż słońca mamy za mało. W aptekach mamy do wyboru wiele produktów z witaminą D3 jako suplementy diety i na obecną chwile dwa preparaty zarejestrowane jako lek dostępny bez recepty. Co powinniście wybrać idąc do apteki?
Jeśli chcesz obejrzeć wywiad w Pytanie na Śniadanie, w którym mówię o działąniu suplemtów kliknij TUTAJ