Uzależnienie od kropli do nosa

Dlaczego pacjenci łatwo uzależniają się od kropli do nosa?

Dostępne w aptekach leki obkurczające naczynia krwionośne obejmują fenylefrynę, oksymetazolinę, xylometazolinę. Oksymetazolina cieszy się szczególną popularnością ze względu na swoje nawet 12-godzinne działanie i w Polsce jest dostępna w preparatach do stosowania już od 3 miesiąca życia! Aerozole, które zawierają składniki obkurczające błonę śluzową nosa, są bardzo skuteczne w leczeniu zatkanego nosa. Jednak nie zaleca się stosowania ich samodzielnie w leczeniu przewlekłego alergicznego nieżytu nosa, ponieważ mogą zaostrzyć jego objawy. Nieżyt nosa to schorzenie wynikające z negatywnej regulacji receptorów alfa-adrenergicznych, co prowadzi do nawrotu zatkanego nosa. Objawy często pojawiają się od trzech do siedmiu dni stosowania i mogą prowadzić do cyklu przewlekłej niedrożności nosa, który może być zarówno spowodowany przez lek, jak i chwilowo złagodzony przez jego stosowanie, co prowadzi do zwiększonej częstotliwości używania leków i ostatecznego uzależnienia.

 

Kiedy aerozole obkurczające śluzówkę nosa mogą być używane? Dorosły powinien stosować krople max 5-7dni
dziecko max 2-3dni

Wiemy już, że nie zaleca się ich przewlekłego stosowania, ale moim zdaniem mogą być użyte w sytuacjach, kiedy jednorazowo potrzebujemy złagodzić objawy związane z nieżytem nosa. (np. przed ważnym spotkaniem ). Dodatkowo mogą być pomocne w przypadku stosowania ich, tuż przed podróżą samolotem przez pacjentów, którzy doświadczają trudności z zachowaniu równowagi ciśnienia ucha środkowego i/lub zatok podczas lotu, lub u tych, którzy mają problemy podczas zmiany w wysokości.

Co jeśli się uzależnimy?

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się  odstawieniem leku od którego jesteśmy uzależnieni. W celu złagodzenia objawów możliwe jest podanie kortykosteroidu donosowego[3]. Najlepiej zaraz po przerywaniu stosowanie głównego leku obkurczającego błonę śluzową. Ważne jest, aby pamiętać, że po odstawieniu leku może nastąpić pogorszenie się przekrwienia błony śluzowej nosa, co nie powinno być interpretowane jako niepowodzenie leczenia. W małym randomizowanym badaniu na 19 pacjentach wykazano, że flutykazon podawany donosowo jest skuteczny w zapobieganiu zatkanemu nosowi związanemu z tym zjawiskiem [1]. W przypadku długotrwałego nadużywania całkowity powrót do zdrowia zajmuje zazwyczaj kilka tygodni, a niekiedy może zająć nawet rok. [2]

{}W ekstremalnych przypadkach można zastosować krótką terapię doustnymi glikokortykosteroidami (np. prednizon w dawce 0,5 mg na kg masy ciała przez pięć dni) podczas odstawienia. Jest wskazane, gdy przekrwienie błony śluzowej nosa jest na tyle poważne, że leki miejscowe nie są skuteczne. Niemniej jednak, u większości pacjentów nie jest to konieczne i szkodliwość terapii może przewyższać problem związany zatykaniem nosa.

Inne sposoby odstawienia leków, które nie maja potwierdzonej skuteczności ale mogą być pomocne:

Grono moich pacjentów wybiera właśnie tą opcje odstawienia kropel, chociaż ja jako lekarz nie jestem do tego sposobu entuzjastycznie nastawiona. Chodzi tu, o stosowanie kropli tylko do jednej dziurki do czasu, gdy śluzówka w niej wróci do normy i następnie rozpoczęcie odstawiania stosowania kropli z drugiej dziurki nosa. 

Kolejnym sposobem który stosują moi pacjenci, ale nie ma potwierdzonej skuteczności w odstawianiu kropli to powolne schodzenie z dawki. Preparaty są dostępne w różnej mocy i stężeniu. Silniejsze działanie ma oksymetazolina, ale też jest dostaną w rożnych stężeniach 0,5mg/ml, 0,25mg/ml 0,1mg/ml. Stężenie 0,1mg/ml jest już dostępne dla niemowląt w wieku 3 miesięcy! Xylometazolona dostaną jest w dawkach 1mg/ml, 0,5mg/ml.

Ostawienie kropli nie będzie łatwe. Pierwsze dni będą trudne. Cały proces może trwać nawet kilka tygodni i powrót śluzówki po stanu wyjściowego nawet kilka miesięcy. Chce w tym miejscu zaznaczyć , że jest to możliwe i trzeba być wytrwałym. Pod moim ostatnim postem na temat kropli do nosa napisało dużo kobiet, które były uzależnione od lat i kiedy zaszły w ciąże to dopiero wtedy udało im się na zawsze odstawić nałóg. Pokazuje to, że najważniejsza jest silna wola. 

Jeśli uda Ci się odstawić krople to koniecznie podziel się ze mną tą informacją. Napisz mi widomość na instagramie jaki sposób okazał się dla Ciebie najskuteczniejszy.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Social Media

Most Popular

Bądź na bieżąco!

zapisz się do newslettera

Tylko najnowsze wpisy i informacje o promocjach!

Categories

Podobne wpisy

Dodaj komentarz