Bezpieczne zakładanie i zdejmowanie maseczki – sprawdź czy nie popełniasz podstawowych błędów!

Zanim zaczął w Polsce obowiązywać odgórny nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, nasze społeczeństwo podzieliło się na zwolenników maseczek, niezależnie od tego, czy osoba nosząca je ma jakieś objawy infekcji, oraz na tych, którzy twierdzili, że zakrycie twarzy przeznaczone jest wyłącznie dla osób chorych. Co ciekawe, podział ten nie ominął medyków!

Obecnie wszyscy, niezależnie od wcześniejszych poglądów, zakrywamy nos i usta – najczęściej maseczkami. Pytanie o to, czy to ma sens, cały czas jest aktualne, bo jeśli robimy to źle, możemy samym sobie zaszkodzić!

Jak więc prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę, żeby była dla nas ochroną, a nie źródłem zakażenia?

Cały proces, wbrew pozorom, nie zaczyna się od wzięcia maseczki do ręki ☺. Zanim to zrobimy musimy wykonać jeszcze dwie czynności. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, żeby być bezpiecznym:

  1. Zwiąż włosy. Rozpuszczone pasma włosów, prędzej czy później, trafią do twoich ust lub oczu, roznosząc tym samym cząstki wirusa.
  2. Umyj dokładnie ręce. Mydło, ciepła woda i odpowiednia technika to podstawa. Polecam tańczenie albo śpiewanie ulubionej piosenki przez około 20-30 sekund, żeby zapewnić odpowiednią długość namydlania i płukania. Możesz wytrzeć ręce ręcznikiem papierowym, albo jeszcze lepiej, pozwolić im samoczynnie wyschnąć (kontynuując tańczenie ;)).
  3. Załóż maseczkęrozpoczynając od zagięcia drucika na nosie, a następnie zahacz gumki na uszach. Dopasuj ją dobrze, tak aby powietrze nie dostawało się przez jej boki. Jeśli chcesz samodzielnie uszyć maseczkę, zwróć uwagę żeby nie była za luźna.

P.S. W internecie krążą playlisty z piosenkami idealnymi do mycia rąk!

Pamiętaj! W maseczkach chirurgicznych kolorowa strona to strona zewnętrzna, a biała wewnętrzna. Góra maseczki ma wbudowany drucik.

Kolejne ważne pytanie, to czego nie robić nosząc maseczkę? Przede wszystkim nie możesz jej dotykać! Jednym z zadań maseczki jest to, aby zabezpieczyć Cię przed drobnoustrojami znajdującymi się na jej zewnętrznej warstwie, dotykając zakrycia twarzy roznosisz je w inne miejsca. Nie opuszczaj maseczki na brodę, żeby swobodniej oddychać albo żeby odebrać telefon. Jeśli jednak niechcący jej dotkniesz – umyj ręce! 

Oprócz nosa i ust, twoje oczy to kolejne miejsce, przez które możesz się zarazić. Jeśli więc masz wadę wzroku, to na czas epidemii zrezygnuj z soczewek kontaktowych. Nosząc je często może coś ci przeszkadzać, możesz chcecie dotykać okolic oczu. Zakładaj okulary, które będą stanowić dodatkową ochronę. Nie zapomnij jednak o tym, że je także trzeba myć.

Jak bezpiecznie zdjąć maseczkę? Chwyć za gumki i wyrzuć ją do kosza. Pamiętaj by nie dotykać jej środkowej części. A następnie… oczywiście umyj ręce! ☺

Podobne wpisy

Dodaj komentarz