Chirurgiczne leczenie otyłości -operacje bariatryczne

Otyłość, jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Rocznie służba zdrowia wydaje ogromne ilości pieniędzy na leczenie osób z otyłością. Nie mówię tutaj o leczeniu otyłości samej w sobie czyli wyglądu fizycznego ale skutków tej choroby. Otyłość jest predykatorem wielu chorób. Oczywiście doprowadza do cukrzycy, zawału serca ale też do np. niepłodności u kobiet czy depresji. Jest to choroba zapalna, która jest często przyczyną nasilenia chorób autoimmunologicznych. Nie rzadko lecząc jednostkę chorobową zaczynamy właśnie od leczenia otyłości. Wydaje się to wszystko proste, pacjent schudnie i wszystkie choroby miną. Niestety nie jest to takie proste, gdyż otyłość to głównie choroba psychiczna. Jedzenie jest największym i najniebezpieczniejszym uzależnieniem. Dlaczego? Z każdą inną używką możemy po prostu skończyć, z jedzeniem zaś nie, ponieważ bez niego umrzemy. W walce z otyłością trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe, co wiąże się z drastyczną zmianą podejścia do życia. Co wtedy gdy osoba wykorzystała już wszystkie możliwe drogi? Czy ma jeszcze jakieś wyjście? Te i inne pytania zadałam mojemu serdecznemu koledze Lekarzowi Mikołąjowi Czerniawskiemu. Mikołaj gównie zajmuje się chirurgią bariatryczną a co najważniejsze jest jej prawdziwym pasjionatą.

Doktorze, czym tak naprawdę jest chirurgia bariatryczna i dla jakich pacjentów jest ona kierowana?

Leczenie otyłości to moja codzienność. Jestem lekarzem w I Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej USK w Białymstoku. Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że chirurgia bariatryczna już dawno wyszła poza samo leczenie otyłości, co za tym idzie od kilku lat mówimy o chirurgii metabolicznej. Jak dowodzą liczne doniesienia naukowe, w tym nasze badania nad grupą ponad tysiąca chorych dzięki operacjom takim jak rękawowa resekcja żołądka czy wyłączenie żołądkowo-jelitowe leczymy choroby takie jak Cukrzyca typu2, hiperlipidemia czy nadciśnienie tętnicze. U części chorych wymagających insulinoterapii już w kilkanaście godzin po operacji obserwujemy poprawę gospodarki węglowodanowej, po kilku tygodniach, czasem miesiącach część z tych chorych całkowicie potrafi odstawić insulinę! To samo jeśli chodzi o chorych z nadciśnieniem tętniczym. Nieźle prawda?! I to jest częściowa odpowiedz na pytanie, dla kogo jest chirurgia bariatryczna.

Czyli kwalifikujecie do operacji osoby nie tylko z powodu otyłości samej w sobie a także z powodu innych jednostek chorobowych?

Poza samą otyłością olbrzymią, która nigdy nie jest izolowaną chorobą, masę chorych operujemy z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zwyrodnień stawów kolanowych, bezdechów sennych oraz chorych wysokiego ryzyka zawału serca.

Co z finansowaniem? Kto płaci za operacje?

Niestety, na chwilę obecną NFZ refunduje procedury bariatryczne jedynie dla osób z BMI >= 40. Osoby otyłe cierpiące na w/w schorzenia z mniejszym BMI mają możliwość poddania się operacji prywatnie – takie zabiegi również wykonujemy.

Kto może skierować pacjenta na operację? Jaką drogę pacjent musi pokonać oraz jakie badania powinien wykonać?

Lekarz rodzinny jak najbardziej może skierować chorego na operację. Wystarczy skierowanie do Poradni Chirurgicznej gdzie chirurg na podstawie badań dodatkowych kwalifikuje do leczenia. Każdy chory do kwalfikacji musi mieć wykonaną gastroskopię, USG jamy brzusznej, a w przypadku kobiet konsultację Ginekologiczną z oceną n. rodnych. Jeśli chory chce ‘przyspieszyć’ może już na pierwszą wizytę przyjść z tymi wynikami badań.

Co z efektami? Przecież  jest to operacja narażona na wiele powikłań.

Jeśli chodzi o efekty to są wręcz imponujące, nie dziwią nas chorzy, którzy redukują masę ciała nawet ponad 100kg! Powtórzę raz jeszcze o leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, hiperlipidemii – to wszystko wydłuża życie, poprawia komfort, a to jest bezcenne! Oczywiście nie wszystko jest takie kolorowe, jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże ze sobą ryzyko, na szczęście w naszej Klinice odsetek powikłań jest naprawdę niski, a w razie zdarzeń niepożądanych wiemy jak sobie z nimi poradzić.

Jak sądzę ważna jest tu współpraca z pacjentem aby po takiej operacji nie wrócił do swoich starych nawyków?

I to jest bardzo ważne – doświadczony zespól, dobra współpraca i zaufanie między Pacjentem, a chirurgiem to podstawa sukcesu. Często po kilku miesiącach na wizycie kontrolnej słyszę słowa: Dziękuje, Dziękuje za nowe życie. Takie słowa utwierdzają mnie w przekonaniu, że chirurgia metaboliczna to wspaniałe osiągnięcie współczesnej medycyny.

Bardzo dziękuję doktorowi za te kilka słów wytłumaczenia czym tak naprawdę jest chirurgia bariatryczna. Zachęcam Was do zadawania pytań, a ja poproszę aby lek. Mikołaj Czerniawski na nie możliwie jak najszybciej odpowiedział.

PS. Jeśli boisz się, że jesteś obciążony genetycznie rozwojem nowotworu koniecznie kliknij TUTAJ

Mikołaj Czerniawski, lekarz rezydent I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej USK w Białymstoku. Pracownik SP ZOZ Łapy, Humana Medica Omeda.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz